B72580T0600K062
DigiKey Part Number
495-B72580T0600K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72580T0600K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72580T0600K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72580T0600K062
Description
VARISTOR 100V 400A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1812 (4532 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Current - Surge
400 A
Series
Energy
5.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
100 V