B72540V0140K062 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2.911
Datasheet
Image for B72540V0140K062 is not available
B72540V0140K062
DigiKey Part Number
B72540V0140K062-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72540V0140K062
Description
VARISTOR 22V 1.2KA 2220
Customer Reference
Detailed Description
22 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
24.2 V
Current - Surge
1.2 kA
Energy
5.8J
Part Status
Obsolete
Maximum AC Volts
14 V
Capacitance @ Frequency
10000 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
18 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
22 V