B72220S0231K551 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1.266
Datasheet
360 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
B72220S0231K551
DigiKey Part Number
B72220S0231K551-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0231K551
Description
VARISTOR 360V 8KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
130J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V