B72220P3621K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
B72220P3621K101
DigiKey Part Number
495-4302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220P3621K101
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72220P3621K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
540J
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV