B72214S0750K101
DigiKey Part Number
495-2403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0750K101
Description
VARISTOR 120V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
120 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214S0750K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
20J
Capacitance @ Frequency
1370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V