B57540G1502H000
DigiKey Part Number
495-B57540G1502H000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57540G1502H000
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM BEAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 5k Bead, Glass
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57540G1502H000 Models
Category
B25/85
3483K
Manufacturer
TDK
B25/100
3497K
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Power - Max
18 mW
Part Status
Active
Length - Lead Wire
2.56" (65.00mm)
Resistance in Ohms @ 25°C
5k
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±3%
Package / Case
Bead, Glass
B Value Tolerance
±1%