B43896A9226M002 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 27
Datasheet
Image for B43896A9226M002 is not available
B43896A9226M002
DigiKey Part Number
B43896A9226M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43896A9226M002
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12.1Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
256 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.53 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12.1Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C