B43858F2686M000
DigiKey Part Number
B43858F2686M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858F2686M000
Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.15 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C