B43851F4475M006 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 5.819
Datasheet
Image for B43851F4475M006 is not available
B43851F4475M006
DigiKey Part Number
495-B43851F4475M006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43851F4475M006
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 45Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
45Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C