B43821A2105M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
1 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 186Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
B43821A2105M
DigiKey Part Number
B43821A2105M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43821A2105M
Description
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
22 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
186Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C