B43643A5397M050
DigiKey Part Number
495-B43643A5397M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43643A5397M050
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 280mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B43643A5397M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.92 A @ 100 Hz
Impedance
420 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C