B43642F2108M002
DigiKey Part Number
B43642F2108M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642F2108M002
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 80mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C