B43640F2108M000
DigiKey Part Number
B43640F2108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640F2108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 85mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.35 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C