B43584A9688M003 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B43584A9688M003 is not available
B43584A9688M003
DigiKey Part Number
B43584A9688M003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43584A9688M003
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
17.1 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
5.677" (144.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C