B43564A9338M3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B43564A9338M3 is not available
B43564A9338M3
DigiKey Part Number
B43564A9338M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43564A9338M3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 54mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
9.9 A @ 100 Hz
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.532" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
54mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C