Image for B43564A9129M3 is not available
B43564A9129M3
DigiKey Part Number
B43564A9129M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43564A9129M3
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
12000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
27.6 A @ 100 Hz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.583" Dia (91.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C