B43547A5567M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 240
In Stock: 562
Rubycon
In Stock: 85
Rubycon
In Stock: 65
Chemi-Con
In Stock: 392
Chemi-Con
In Stock: 150
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 140mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43547A5567M007
DigiKey Part Number
B43547A5567M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43547A5567M007
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
3.08 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C