B43545B9477M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 299
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 24
Image for B43545B9477M007 is not available
B43545B9477M007
DigiKey Part Number
B43545B9477M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43545B9477M007
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
2.59 A @ 100 Hz
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C