B43455A9338M7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 132
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 320
Datasheet
In Stock: 21
In Stock: 0
Image for B43455A9338M7 is not available
B43455A9338M7
DigiKey Part Number
B43455A9338M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43455A9338M7
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
9 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.532" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C