B41858C3398M003 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 559
Datasheet
3900 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 74mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C3398M003
DigiKey Part Number
B41858C3398M003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C3398M003
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.858 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
74mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C