B41851F5337M008 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 1.074
Datasheet
Image for B41851F5337M008 is not available
B41851F5337M008
DigiKey Part Number
495-B41851F5337M008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41851F5337M008
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 800mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C