B41605E8568M2
DigiKey Part Number
495-B41605E8568M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41605E8568M2
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 16mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
B41605E8568M2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
9.8 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C