B41605C8568M009
DigiKey Part Number
B41605C8568M009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41605C8568M009
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 13mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
9.8 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.331" (8.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C