B41252A9158M
DigiKey Part Number
B41252A9158M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252A9158M
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.18 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C