B41231A0568M060
DigiKey Part Number
495-B41231A0568M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41231A0568M060
Description
SNAP-IN 5600UF 80V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 mF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41231A0568M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.91 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C