B41042A2128M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 479
Nichicon
In Stock: 29
Nichicon
In Stock: 336
Image for B41042A2128M is not available
B41042A2128M
DigiKey Part Number
B41042A2128M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41042A2128M
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
919.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.022 A @ 100 kHz
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C