B41041A4686M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.771
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 9.147
Datasheet
Panasonic Industry
KEMET
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
KEMET
Surge
Surge
Nichicon
Nichicon
Image for B41041A4686M is not available
B41041A4686M
DigiKey Part Number
B41041A4686M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A4686M
Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C