B37987F5683K000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 711
Datasheet
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
B37987F5683K000
DigiKey Part Number
P4956-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37987F5683K000
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B37987F5683K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)