B37940K1271J070 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 11.206
Datasheet
270 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
B37940K1271J070
DigiKey Part Number
B37940K1271J070-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37940K1271J070
Description
CAP CER 270PF 100V NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)