B37871K5152J060 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 7.200
Datasheet
1500 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
B37871K5152J060
DigiKey Part Number
B37871K5152J060-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37871K5152J060
Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)