B33331V7106J080
DigiKey Part Number
495-77218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B33331V7106J080
Description
CAP FILM 10UF 5% 460VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 460V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
19 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.031" (77.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC
460V