B32926E3475M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 11.462
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 8
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Parametric Equivalent
4.7 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
B32926E3475M
DigiKey Part Number
495-3835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926E3475M
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 630VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 0.551" W (42.00mm x 14.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V