B32652A1682K000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
6800 pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32652A1682K000
DigiKey Part Number
B32652A1682K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32652A1682K000
Description
CAP FILM 6800PF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32652A1682K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)