B32537B2105K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 772
Datasheet
Image for B32537B2105K is not available
B32537B2105K
DigiKey Part Number
B32537B2105K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32537B2105K
Description
CAP FILM 1UF 10% 160VDC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 60V 160V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Axial
Category
Voltage Rating - DC
160V
Mfr
Dielectric Material
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.370" Dia x 0.827" L (9.40mm x 21.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
60V