B32529C5105J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 38.293
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 35
Datasheet
In Stock: 6.106
1 µF Film Capacitor 32V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32529C5105J
DigiKey Part Number
495-1087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C5105J
Description
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32529C5105J Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
32V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V