Image for B32526R0227A is not available
B32526R0227A
DigiKey Part Number
495-B32526R0227A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32526R0227A
Description
CAP FILM 220UF 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32526R0227A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Tolerance
-15%,+5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
63V