B32232A3475K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Axial
B32232A3475K
DigiKey Part Number
495-3535-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32232A3475K
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32232A3475K Models
Category
Voltage Rating - DC
250V
Mfr
Dielectric Material
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.650" Dia x 1.260" L (16.50mm x 32.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V