Image for B25834D6686K4 is not available
B25834D6686K4
DigiKey Part Number
B25834D6686K4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25834D6686K4
Description
CAP FILM 68UF 10% 900VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.516" Dia (89.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
9.764" (248.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
900V