Image for C1160.41.01 is not available
C1160.41.01
DigiKey Part Number
C1160.41.01-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C1160.41.01
Description
CABLE COAXIAL RG-11 18AWG 1000'
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 18 AWG (0.90mm²) RG-11 1000.0' (304.80m) 75 Ohms
Category
Impedance
75 Ohms
Manufacturer
Encore Wire
Length
1000.0' (304.80m)
Series
Jacket Color
Black
Packaging
Spool
Usage
CATV, MATV
Part Status
Active
Conductor Material
Copper, Tinned
Cable Type
Coaxial
Dielectric Material
Solid Polyethylene (PE)
Cable Group
RG-11
Dielectric Diameter
0.258" (6.55mm)
Wire Gauge
18 AWG (0.90mm²)
Shield Material
Copper, Bare
Conductor Strand
7 Strands / 26 AWG
Shield Coverage
95%
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
VoP, Velocity of Propagation
66.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.400" (10.16mm)