CVSII-40-400-50-RN
DigiKey Part Number
3831-CVSII-40-400-50-RN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVSII-40-400-50-RN
Description
IPEX CABLINE-CVSII CABLE 1:N
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Plug 1.31' (400.00mm)
Category
Pitch - Cable
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
ElectronAix
Length
1.31' (400.00mm)
Series
Features
10 pcs Pack
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Connector Type
Plug
Cable Termination
Solder
Number of Positions
40
Contact Finish
Gold
Number of Rows
40
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)