ERP10015
DigiKey Part Number
3262-ERP10015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERP10015
Description
SENSOR RTD 100OHM PROBE
Customer Reference
Detailed Description
RTD 3850ppm/°C Probe
Operating Temperature
200°C
Manufacturer
EI Sensor Technologies
Termination
Wire Leads
Packaging
Bulk
Accuracy
±0.15°C
Part Status
Active
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Mounting Type
Free Hanging
Resistance Tolerance
±0.06%