ECS-80-16-7S-TR
DigiKey Part Number
XC495TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC495CT-ND - Cut Tape (CT)
XC495DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-80-16-7S-TR
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 16PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 16pF 80 Ohms 4-SOJ, 9.40mm pitch
EDA/CAD Models
ECS-80-16-7S-TR Models
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm