ECS-76.8-20-1
DigiKey Part Number
X020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-76.8-20-1
Description
CRYSTAL 7.6800MHZ 20PF TH
Customer Reference
Detailed Description
7.68 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/U
EDA/CAD Models
ECS-76.8-20-1 Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Frequency
7.68 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)
Frequency Tolerance
±30ppm