ECS-162.5-20-4
DigiKey Part Number
X039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-162.5-20-4
Description
CRYSTAL 16.2570MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.257 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-162.5-20-4 Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16.257 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm