ECS-110.5-32-4
DigiKey Part Number
X170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-110.5-32-4
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 32PF TH
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 32pF 60 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-110.5-32-4 Models
Category
Load Capacitance
32pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm