PV375USB
DigiKey Part Number
TL1716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV375USB
Description
INVERTER 12VDC 375W 2OUT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 375 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R
Category
AC Outlets
2
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Series
Connector - Voltage Input
Battery Cables, Cigarette Lighter Plug
Packaging
Bulk
Power - Output Continuous
375 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
750 W
Type
Inverter
Remote Capability
No
Voltage - Output
120VAC
Size
5.96" L x 4.17" W x 2.36" H (151.4mm x 105.9mm x 59.9mm)
Voltage - Input
12VDC