UP2UC-6R8-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 2.117
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 2.300
Datasheet
Similar
Signal Transformer
6.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 4.4 A 27mOhm Max Nonstandard
UP2UC-6R8-R
DigiKey Part Number
283-UP2UC-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP2UC-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 4.4A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
38MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.21mm)
Current - Saturation (Isat)
4.6A