UP0.4C-101-R
DigiKey Part Number
283-UP0.4C-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-UP0.4C-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-UP0.4C-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP0.4C-101-R
Description
FIXED IND 100UH 370MA 1.58 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 370 mA 1.58Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
350mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.58Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)