TR2/S505SC-10-R
DigiKey Part Number
283-TR2/S505SC-10-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR2/S505SC-10-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR2/S505SC-10-R
Description
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 1500RL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Part Status
Active
Melting I²t
353.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
BSI, CCC/CQC, CSA, cULus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.005 Ohms