TR2-S505SC-1.6-R
DigiKey Part Number
283-5296-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR2-S505SC-1.6-R
Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Part Status
Active
Melting I²t
6.78
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
BSI, CCC/CQC, CSA, cULus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.07 Ohms